ODDZIAŁ BAJKA - Wędrująca Szpitalna Biblioteka

W marcu 2013 roku z inicjatywy poznańskiej Fundacji Serdecznik wystartował projekt pod nazwą "Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka". W ramach naszych działań zespół specjalistów prowadzi szkolenia dla pedagogów szkół przyszpitalnych i wprowadza ich
w tajniki twórczej pracy z książką z wykorzystaniem elementów bajkoterapii.

Charakterystycznymi elementami akcji są Bajkowozy, czyli mobilne biblioteki codziennie odwiedzające szpitalne oddziały. Z ich pomocą dzieci zmagające się z chorobą mogą na chwilę wyrwać się ze szpitalnej rzeczywistości i wyruszyć w podróż do krainy wyobraźni. Każdy
z naszych bajkowych pojazdów ma na swoim pokładzie zbiór wspaniałych książek, które najmłodsi pacjenci mogą wypożyczyć. Jego scisły dobór to jeden z najważniejszych atutów Projektu.

Dzięki zaangażowaniu pedagogów i terapeutów ze Szkoły nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym w Poznaniu udało się rozpocząć program pilotażowy, którego efekty są już widoczne! Powstał wyspecjalizowany zespół, który prowadzi regularne warsztaty i spotkania dla dzieci oraz rodziców na oddziałach szpitalnych, a pierwszy Bajkowóz już zagościł w poznańskiej placówce. Mamy nadzieję, że już wkrótce w polskich szpitalach pojawią się kolejne wędrujące biblioteczki pełne niezwykłości i tajemnic.

Naszą akcję wspierają również znani polscy pisarze, dziecięce wydawnictwa oraz osoby zajmujące się promowaniem wartościowej literatury wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Projekt jest dofinansowany ze Śródków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Kultura Dostępna.

Koordynator projektu: Anna Bany

kontakt - e-mail: anna.bany@serdecznik.pl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego     Kultura Dostępna 

www.oddzialbajka.pl