Aktualności

Kolejne OTWARTE SPOTKANIE POETYCKIE w Fifnej!!! »

Jak obiecywaliśmy, tak zrobiliśmy – powtórzyliśmy nasze Otwarte Spotkanie Poetyckie. Choć trudno zgrać wolne terminy tak wielu Twórców udało się zebrać niemałą grupę, która ponownie zaprezentowała swoje niepublikowane wiersze i utwory.
Znakiem czasu jest fakt, że nie odczytywano ich z rękopisów, ba nawet nie z ekranów komputerowych, ale z ekranów smartfonów. Co oczywiście wcale nie oznacza, że są one mniej ciekawe i wzbudzają mniej zachwytu. Uwierzcie, to niesamowite wrażenie być pierwszym słuchaczem wiersza…

Kontakt:

Błażej Friedrich,
telefon: 501 479  315

 

PIOSENKA LITERACKA W FIFNEJ!!! »

Zawsze naszym marzeń było połączenie naszych gości związanych z Poezją, z tymi, którzy grają i śpiewają. I w końcu się prawie udało. Dlaczego prawie? Bo to nie oni zaczęli wspólnie tworzyć (choć przecież wszystko przed nami), ale nasze zaproszenie przyjęła Dorota Piekarczyk – wokalistka i Tomasz Mazur – pianista.
Już podczas próby słynne „ciary” chodziły nam po plecach, więc trudno opisać uczucia, które nas opanowały podczas samego koncertu. Wzruszenie, radość, smutek… To wszystko mieszało się jak w tyglu – Osiecka, Nohawica, Kaczmarski zmieniał nasz nastrój jak w kalejdoskopie, a doskonałe, osobiste zapowiedzi Doroty powodowały, że przeżyliśmy niezapomniany wieczór.

Kontakt:

Błażej Friedrich,
telefon: 501 479  315

 

OTWARTE SPOTKANIE POETYCKIE w Fifnej!!! »

Spotkania w ramach cyklu BLIŻEJ cieszą się coraz większym zainteresowaniem. A co by było, gdyby Poetki i Poeci spotkali się mniej formalnie? Gdyby czytali swoje prace jeszcze niepublikowane, jeszcze schowane głęboko w tablecie, telefonie, laptopie? I gdyby każdy mógł przyjść, przysiąść się i też przeczytać swój wiersz? To wtedy powstałoby Otwarte Spotkanie Poetyckie, którego nie mogliśmy nie spróbować stworzyć w Projekt Fifna.
Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Poezja unosiła się w powietrzu. Jedni czytali cicho, skromnie, inni pięknie interpretowali swoje wersy. A to wszystko w atmosferze luzu, żartu, koleżeństwa. To trzeba kontynuować.

Kontakt:

Błażej Friedrich,
telefon: 501 479  315

 

Artystyczne półkolonie Serdecznika!!! »

Dziś już 3 dzień artystycznych półkoloni, w pracowni praca wre, a my serdecznie zapraszamy na kolejną tegoroczną edycję warsztatów plastycznych dla dzieci!

Fundacja Serdecznik zaprasza dzieci w wieku 8-12 lat na artystyczne półkolonie. Zajęcia odbywać się będą w pracowni plastycznej ArtyStart na poznańskich Jeżycach.
Nasza pracownia jest wyposażona w profesjonalne sprzęty i materiały, którymi na co dzień posługują się artystki i artyści w swojej pracy....

Grupa Literacka Seniorów. Kolejne spotkanie. »

Grupie Literackiej Seniorów nie straszne upały! Jak zawsze w komplecie spotkaliśmy się w piątek, na kolejnej poetyckiej uczcie. Piszemy poetyckiej, bo ostatnio tematy nastrajają nas na wrażliwe, poetyckie tony i opowiadania żadne nie wpływają. Co tam zresztą w pełnym składzie! Skład nam się powiększyć o Basię, która zachwyciła nas swoimi afrykańskimi opowieściami z pobytu wolontariackiego na tym kontynencie. Ciekawe życie mają nasi Uczestnicy. I potrafią o tym życiu pięknie opowiadać.
A po poezji Krysia znów nam pokazała, jak łatwo zacząć ciekawie pisać. Właściwie nie łatwo, bo trudno, ale jak sobie pisanie ułatwić. W tym wykładzie było trochę wklejania, trochę pisania i trochę czytania. Czyli wszystko to, co Grupowe Tygrysy lubią najbardziej. A że siły i wena, nas nie opuszczają to żadnej przerwy wakacyjnej nawet do myśli nie dopuszczamy. Mało tego! Pojawiają się już jakieś działkowe plany...Ale o tym cicho sza! To temat na kolejny post!

BLIŻEJ z Katarzyną Zwolską-Płusa!!! »

W sobotę, 4 czerwca 2022 roku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu BLIŻEJ. Tym razem gościem Projektu Fifna była Katarzyna Zwolska-Płusa - mama, żona, psychoterapeutka w szkoleniu, asystentka uczelniana, nauczycielka języka polskiego w Polsko-Angielskiej Szkole Podstawowej SOWARD, tutorka, miłośniczka gór i podróży pociągiem. Nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2022. Autorka trzech książek poetyckich: "Cud i Anomalia", "vesica piscis", "Daję wam to w częściach" oraz prozatorskiej "Fragmenty. Opowieści o dziewczynkach i kobietach". W przygotowaniu kolejna proza "Prząśniczki". Publikowała poezję między innymi w "Twórczości", "Przekroju", "Dwutygodniku", "sZAFie", "2miesięczniku", "Migotaniach", "Helikopterze", "Fabulariach", oraz na stronach Salonu Literackiego, Fundacji Karpowicza, Śląskiej Strefy Gender, prozę w "Nowym BregArcie"i "Helikopterze".
Podczas rozmowy prowadzonej przez Michała Domagalskiego opowiadała nie tylko o swojej twórczości, ale również o przekraczaniu granic, intymności, swoim codziennym życiu jako Kobieta, Mama, Żona.
Jak zawsze po spotkaniu można było zdobyć autograf Literatki, porozmawiać z nią, czy zrobić sobie wspólne zdjęcie.
Kolejne spotkanie BLIŻEJ już po przerwie wakacyjnej, we wrześniu.

Szkolenie Opiekunów dla kolejnych 5 Bajkowozów!!! »

27 Maja w Wojewódzkiej Bibliotece Publiczne i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu odbył się szkolenie dla kadry, która rozpocznie pracę z kolejnym pięcioma Bajkowozami.
Nowe Bajkowozy zamieszkają w pięciu Centrach Integracji Cudzoziemców, które utowrzono przy bibliotekach w Kaliszu, Pile, Koninie, Lesznie i Poznaniu.
Szklenie zkreatywnego wykorzystania zasobów Bajkowozów i ich książek w pracy z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi poprowadziła Anna Bany z Fundacji Serdecznik.
Warsztaty odbyły się w ramach realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu projektu „Budowanie struktur dla integracji cudzoziemców w Polsce – etap II – pilotaż Centrów Integracji Cudzoziemców”, współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.

https://www.facebook.com/oddzialbajka